BURUN ESTETİĞİ AMELİYATIYLA İSTEDİĞİM BURUN ŞEKLİNE SAHİP OLABİLİR MİYİM?

Burun Estetiği Ameliyatı en zor estetik cerrahi operasyonların başında gelir. Ülkemizde de en çok yaptırılan operasyondur. Çünkü yüzümüzle uyumsuz, kemikli, eğri, ucu uzun ya da düşmüş, geniş bir burun yapısına sahibiz çoğunlukla. Ve burun yüzümüzün tam ortasında. Çok güzel gözlere, çok güzel bir yüz şekline, ağız yapısına sahip olsak da burnumuz estetik ölçülere sahip değilse ve yüzle uyumsuz ise yüz güzelliğimiz, ifademiz kesinlikle gölgelenir.

Güzel bir buruna sahip olmak, mucize beklemek değildir. Öncelikle hastanın kendi yüzünü çok iyi tanıması ve gerçekçi beklentiler içinde olması gerekir. Ünlü birinin güzel burnuna kendi yüzünde görmek isteyen hasta genellikle hüsrana uğrar. Çünkü kişinin kendi yüzü parmak izi gibidir. Tamamen kendine has boyutlara, ölçülere sahiptir. Dolayısıyla bu hatlara uygun burun yapısı oluşturmak en doğru sonucu almaktır. Diğer türlü doğal olmayan, yüzün ortasında sırıtan bir burun görüntüsü ortaya çıkar ki, bu da hastanın mutsuzluğu, ikinci bir ameliyat arayışına girmesi demektir.

Estetik burun ameliyatının ne olduğunu öncelikle öğrenmek gerekir. Özetle, yüzle uyumsuz eğrilik, kemer, genişlik gibi estetik sorunları olan, nefes almada sorun çıkaran burun yapısını, göz, ağız, yanak, yüz şekline uygun oranlara getirmek için yapılan estetik cerrahi operasyona burun estetiği ameliyatı diyoruz.

Peki burun estetiği ameliyatıyla bu organ üzerinde ne gibi planlamalar ve değişiklikler yapılabiliyor? Burnun sırtındaki eğrilik, yükselti, kemerler ortadan kaldırılabiliyor. Burun ihtiyaç duyulan ölçüde büyütülebilip, küçültülebiliyor. Burun uzatılıp kısaltılabiliyor. Geniş burun yapıları daraltılıyor, burun delikleri ideal ölçülere kavuşturuluyor. Burun ucuna müdahale edilebiliyor. Sivri bir şekil veriliyor ya da yuvarlaklaştırılabiliyor. Nefes alan bir burun için burun hava kanallarındaki fazla dokular çıkarılıp deviasyona neden olan eğrilikler düzeltilebiliyor.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI NEFES ALDIRIR

Burun estetiği ameliyatıyla sağlık sorunlarına yol açan burun eğrilikleri kolaylıkla tedavi edilmektedir. Burun eğriliği pek çok insanda vardır. Bu deformasyon bazen gözle görülecek düzeydedir. Bazen de görünmez ve farkına varılmaz, ta ki nefes alma sorunları başlayana kadar. Yani bu durumda burun estetiği ameliyatı sadece estetik amaçlı değil, aynı zamanda burnun nefes alma gibi fonksiyonel özelliğini düzeltme hatta geri kazandırmak için de yapılan bir operasyondur.

İKİNCİ BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Hasta burun estetiği ameliyatı olduktan sonra istediği burun yapısına kavuşamadı diyelim. Bu durumda hastanın şikayetçi olduğu burun bölgesine ikinci bir burun estetiği operasyonu düzenlenmektedir. Buradaki amaç, birinci burun estetiği ameliyatının sonuçlarını hastanın beklentisi kapsamında revize etmektir. İkinci burun estetiği ameliyatı lokal anestezi alında gerçekleştirilir. Hastanın nefes almasını etkilemeyecek şekilde planlanır. Ancak ikinci burun estetiği ameliyatının takvimi çok önemlidir. Birinci operasyondan sonra burnun oturması 6 ay ile 1 yıl arasındadır. İkinci işlem için en az 6 ay beklemek gerekir.

GÜZEL BİR BURNA SAHİP OLMAK RİSKLİ Mİ?

Burun estetiği ameliyatı zor ve ciddi hekim tecrübesi, dikkati gerektiren bir operayon olsa da risk düzeyi düşüktür diyebiliriz. Eğer hastanın anestezi almasını engelleyecek bir sağlık problemi yoksa, hastanın yaşayacağı sorunlar daha çok operasyon sonrasında olmaktadır. Bu sorunlar hafif düzeyde kanamak, nefes alma güçlüğü, enfeksiyon gibi problemlerdir. Ancak bunların hepsi iyileşmenin ilk evresinde doktor kontrolünde geçmektedir.

BURUN ESTETİĞİNE KARAR VERMENİZİ SAĞLAYAN OLUMSUZLUKLAR

Burun estetiğinize ihtiyaç olup olmadığını belirleyen başlıca faktör, burnunuzu sevip sevmediğinizdir. Burnunuzu beğenmemenize ve estetik burun ameliyatı olmanıza neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz.
Kişi sağlıklı nefes alamıyorsa
Burnun yüzde geniş, büyük ya da uzun bir görüntü sergilemesi
Kaza, çarpma, darbe sonrasında burunda şekil bozuklukları olmuşsa
Burun delikleri burun yapısıyla orantısız şekil ve boyutlardaysa
Burun sırtında kemer oluşumu sözkonusuysa,
Burun eğriliği fark edilecek düzeydeyse,
Burun ucunda, düşüklük, uzunluk, sivrilik ya da sağa sola yatıklık varsa,
daha estetik bir burna sahip olmak için karar vermenizi sağlayan faktörler de oluşmuş demektir.

Bir Cevap Yazın